Ekonomi

Küresel piyasalarda ‘ABD enflasyonunun yavaşlayacağı’ heyecanı devam ediyor

ABD’de açıklanan zayıf enflasyon verilerinin etkisiyle küresel borsalar yükselişini sürdürüyor.

Wall Street endekslerinin Salı günü yüzde 2 civarında artmasının ardından vadeli işlemler yeni işlem gününde olumlu görünümünü sürdürüyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi üst üste üçüncü günde yükselişini sürdürürken; Hong Kong, Japonya ve Güney Kore hisse endeksleri yüzde 2’den fazla arttı.

Salı günü 20 baz puan düşüşle yüzde 4,8360 seviyesinde kapanan ABD 2 yıllık tahvil getirisi bu sabah zayıf seyrini sürdürüyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi de dün 19 baz puan düşerek yüzde 4,4473 seviyesinde kapandıktan sonra bu sabah bir miktar daha düştü.

Salı günü yüzde 1,23 düşüşle 1,249’a gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi de yatay seyrini sürdürüyor.

Ünlü yatırımcılara göre ABD’de enflasyon sorunu bitmedi

ABD’de Ekim ayı çekirdek tüketici enflasyonu beklentilerin üzerinde gerçekleşti. altındaSwap piyasalarında ilave faiz artırımı ihtimali bir önceki aya göre kalarak yavaşladıktan sonra neredeyse sıfıra inerken, temmuz ayına kadar 50 baz puanlık faiz indirimi yapılabileceği fiyatlandı.

Ancak JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon, “insanların kısa vadeli rakamlara aşırı tepki verdiğini ve bunu yapmayı bırakmaları gerektiğini” söyledi. Bloomberg TV’ye konuşan Dimon, “Korkarım enflasyon o kadar kolay gitmeyebilir” dedi ve Fed’in faiz artışlarına şimdi ara vermesini doğru bulsa da, “biraz daha fazlasını yapması gerekebileceğini” öngördü ” gelecekte.

Benzer şekilde Citadel kurucusu Ken Griffin, Fed’in faiz oranlarını çok hızlı düşürmesi durumunda prestijinin zarar görmesi riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Fed yetkililerinden de temkinli mesajlar geldi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, “Mal enflasyonunun zaten düştüğü ve konut dışı hizmet enflasyonunun yavaş yavaş uyum sağladığı bir ortamda, önümüzdeki birkaç çeyrekte daha fazla ilerlemenin anahtarı konut enflasyonuna bağlı olacak” dedi.

“Enflasyon düştükçe yolumuzda her zaman bazı tümsekler olacaktır” dedi; Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, son aylarda fiyat baskılarını azaltan “gerçek bir iyileşme” olmasına rağmen “enflasyonun yüzde 2’ye doğru yumuşak bir düşüş yolunda olduğuna ikna olmadığını” söyledi.

“Enflasyon düştü ancak düşüşün büyük kısmı, artan talep ve arz sıkıntısı nedeniyle Kovid döneminde fiyat artışlarının kısmen tersine dönmesinden kaynaklandı” diyen Barkin, şunları ekledi: “Konut ve konut enflasyonu tarihi seviyelerin üzerinde kalmaya devam ediyor. “Hizmet enflasyonu da öyle” diye ekledi.

ARK Yatırım Yönetimi CEO’su Cathie Wood, Fed’in “aşırı” sıkılaştırma yaptığını, önümüzdeki dönemde “daha fazla deflasyon göreceğimizi” ve “eğer haklıysa ciddi faiz indirimleri olacağını” öngördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu