Haber

Zimbabve’de kaçırılan siyasi aktivist ölü bulundu

Zimbabve’de ana muhalefet partisi Yurttaşlar Koalisyonu (CCC), başkent Harare’de seçim kampanyası sırasında kaçırılan CCC üyesi siyasi aktivist Tapfumanei Masaya’nın ölü bulunduğunu bildirdi.

CCC’den yapılan açıklamada, 11 Kasım’da Harare’nin Mabvuku ilçesinde seçim kampanyası için çalışırken gündüz saatlerinde silahlı kişilerce kaçırılan Masaya’nın cansız bedeninin Harare yakınlarında bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Masaya’nın ölümünden iktidardaki Zimbabwe Afrika Ulusal Birliği-Yurtsever Cephesi (ZANU-PF) sorumlu tutularak, olayın faillerinin adalet önüne çıkarılması için Zimbabve polisine davette bulunuldu.

Sahte mektup, istifalar ve ara seçim

Zimbabve’de bu yıl 23-24 Ağustos tarihlerinde yapılan başkanlık ve genel seçimlerde 1980 yılından bu yana iktidarda olan ZANU-PF Ulusal Meclis’te çoğunluğu elde etti ve partinin adayı Emmerson Mnangagwa yeniden başkanlığa seçildi. başkan.

Ana muhalefet partisi CCC, ZANU-PF’yi seçimlere hile karıştırmakla suçlamıştı. ZANU-PF çoğunluk parlamentosu, CCC Genel Sekreterliği’nin geçen ay gönderdiği iddia edilen ve 15 milletvekilinin istifasını sunduğu mektubu dikkate aldı.

CCC milletvekilleri bu mektubun “sahte” olduğunu ve istifaların geçersiz olduğunu beyan etse de TBMM, boş sandalyeler için Aralık ayında ara seçim yapılmasına karar verdi.

Önümüzdeki ay yapılması planlanan ara seçimde 280 sandalyeli parlamentoda 176 sandalyeye sahip olan ZANU-PF’nin, 9 sandalye daha kazanması halinde parlamentoda 2/3 çoğunluk elde etme ihtimali bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu