Dünya

Dünyayı Yönettiğini İddia Eden İlluminati Örgütü Nasıl Ortaya Çıktı?

Yakalayıp fırlattıAtiye’nin müziğinden Aşistan Şu ana kadar ülkemizde bir çılgınlık vardı. En ufak bir şeyden işaret aradığımız bu zamanlarda İlluminati’nin gerçekten var olup olmadığı her zaman tartışma konusu olmuştur. O halde bu meraka bir son verelim. Evet, bir zamanlar Almanya’da faaliyet gösteren ve 1776 ile 1785 yılları arasında varlığını sürdüren gizli bir dernek vardı.

Dünyayı yöneten bir toplum olarak biliniyor Illuminati Gerçekten böyle bir toplum muydu? Nihai hedefi dünyayı ele geçirmek olmasa da kesinlikle dünyanın gördüğü en gizli ve organize yapıdır!

İlluminati, Adam Weishaupt tarafından Almanya’nın Bavyera bölgesinde kuruldu.

İlluminati sadece altı kişinin katılımıyla kurulmuş bir organizasyondu. 1700’lü yılların başlarına kadar uzanıyor.Temel amacı insanların özgür düşünmesinin önündeki engelleri ortadan kaldırmak, kanaatleri ve dini yaklaşımları ortadan kaldırmak ve aynı zamanda pozitif bilimi geliştirmekti.

Bu temel fikirler ve savunulan ideoloji, aydınlanmacılık denir. Örgüte katılmak için gizlilik yemini etmek ve üst düzey kişilerin sözlerine uymayı taahhüt etmek gerekiyordu.

Zamanla örgütün hedefleri siyasi kararları etkileyecek ve etkileyecek şekilde değişti. Kilise gibi kurumların zayıflaması lehine değişti.Grubun bazı üyeleri, topluma yeni üyeler kazandırmak amacıyla Masonlara katıldı.

Bu toplum adını Antik Roma’daki bilgelik tanrıçasından almıştır. Minerva’dan Tarla bir kuşla sembolize edildi. Masonlar ise aslında Orta Çağ’ın taş ustaları ve katedral inşaatçılarından oluşan loncalara dayanan bir kardeşlikti.

İlluminati’ye üye olabilmek için diğer tüm üyelerin onayı gerekiyordu.

Üyelik koşulları arasında zengin olmak ve saygın bir prestije sahip olmak yer alıyordu. Toplumdaki üyeler Üyeler arasında hiyerarşik bir sistem mevcuttu ve üyelik süreci zamanla kademeli olarak artırıldı. Bu süreçte üyeler gerçek isimlerini kullanmamakta; Kimliklerini gizlemek için takma adlarla anılıyorlardı.

Bizi korkutan üçgen göz sembolünü hatırlıyorsunuz değil mi? “Her Şeyi Gören Göz” Bu üçgen içindeki göz sembolü, kiliselerden Mason binalarına ve ABD dolarına kadar dünyanın birçok yerinde karşımıza çıkıyor. Bu sembol genel olarak Masonluk ile ilişkilendirilse de sıklıkla İlluminati ile ilişkilendirilmektedir. Aslında bu sembol Hıristiyanlıkta da mevcuttur ve “Tanrı’nın Gözü” Olarak isimlendiriyor. Tanrı’nın insanlık üzerindeki gözetimini ve korumasını temsil eder.

Milyonlarca kalp tek bir soruyla karşı karşıya: Dünya İlluminati tarafından mı kontrol ediliyor?

Bu soru hala birçok insanın kafasını karıştırıyor. Her ne kadar İlluminati’nin çok gizli bir topluluk olduğu ve az sayıda insan tarafından bilindiği düşünülse de tarihçiler, örgütün faaliyet gösterdiği dönemlerde aslında çok da etkili olmadığını düşünüyor.

1782 yılında cemiyetin üye sayısı yaklaşık olarak 100.000 idi. 600 kişiye ulaştı. O zamanın bir toplumu için bu az bir rakam değil.Bu üyeler arasında Alman Kraliyet Ailesinden Baron Adolph von Knigge gibi değerli isimler de vardı. Bu da toplumu daha da güçlendirdi. Zamanla üye sayısı binleri aştı.

Dernek, 1784 yılında Bavyera Dükü Karl Theodor’un tüm dernekleri yasaklaması üzerine dağıtıldı.

Theodore,Kuruluşuna izin verilmeyen tüm toplulukları yasakladı. Illuminatibu yasaktan nasibini almış, üye olduğundan şüphelenilen kişiler tutuklanmış ve bu operasyonlarda derneğe ilişkin olduğu iddia edilen suçlayıcı belgeler bulunmuştur.

Bu belgeler, toplumundevlete ve Kiliseye tehdit oluşturduğu inancını rahatlıkla güçlendirdi.

Örgütün dağılmasının ardından Fransız Devrimi’ne İlluminati’nin önderlik ettiği gibi bir dizi komplo teorisi ortaya atıldı. Zamanında George Washington’un mektubuİlluminati tehdidinin bertaraf edildiğine dair açıklamalarıyla da toplumun hala var olduğu fikrini güçlendirdi.

Bu komplo teorileri giderek güçlendi ve günümüze kadar varlığını sürdürdü. Bugün hala var olduğu iddia edilen bu organizasyonun dünyaca ünlü sanatçıların da yer aldığı söyleniyor. Bunlardan en unutulmazı hepimizin çok iyi bildiğidir. Michael Jackson, Madonna, Lady Gaga… Ve çok daha fazlası.

Kaynaklar: BBC, Britannica, National Geographic

İlluminati ile ilgili diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu