Teknoloji

Uzaya Gönderdiğimiz Mesajlara İlk Yanıtı 2029 Yılında Alabiliriz

Bilim adamları 1960’lardan beri bilinçli olarak uzaya radyo mesajları gönderiyorlar. Bu mesajların ilki 1962’de gönderildi. mors mesajı ‘ olmuştu. Ancak gönderilen her sinyal, potansiyel varlıklara insanlık hakkında bilgi sağlamaz.

Tabii ki, bu doğrudan mümkündür. Dünya dışı yaşama gönderilen mesajlar dışında, ilk radyo yayınından bu yana oluşturduğumuz tüm radyo sinyalleri uzayda seyahat etmeye devam ediyor. Pek çok radyo sinyaliyle İlk dönüşü ne zaman alabiliriz?Bu sorunun cevabı yeni bir çalışmayla verildi.

İlk dönüş mesajı Dünya’ya en erken 2029’da ulaşabilir:

  • Uzaya ilk mesajı gönderen Sovyet gezegen radarı, Pluto.

Publications of the Astronomical Society of the Pacific’te yayınlanan yeni araştırma, uzaylılardan mümkün olan en erken dönüşü öneriyor. 2029’da alınabilir açıklığa kavuşmuş. İlk dönüşün, Pioneer 10 uzay aracına gönderilen radyo mesajlarına bir yanıt olabileceği kaydedildi.

Elbette bu cevabın arkasında bilimsel hesaplamalar vardı. 2002’de Dünya’dan Pioneer 10’a gönderilen radyo mesajları. 27 milyon ışıkyılı uzaklıkta Bir beyaz cücenin yanından geçmişti. Yolda bu sistemden veya diğer gök cisimlerinden gönderilen bir mesaj, Dünya’ya ulaşma süresine göre cevaplandı.

Diğer olası dönüş mesajları ise 2007 yılında iki farklı yıldızın yakınından geçen Voyager 2 aracına 1980 ve 1983 yıllarında gönderilen mesajlardır. 2030’daDünya’ya ulaşacağı hesaplandı.

Geri bildirim gönderilmiş olsa bile bunları tespit edememe ihtimalimiz de vardır:

Astronom Macy Huston’a göre uzaydaki varlıklar bize bir şekilde geri dönüş sinyali göndermiş olsalar da, bu mesajlar fark edilmeme olasılığı Ayrıca birde şu var. Mesajları algılamamız, başta mevcut teknolojimiz ve dönüş sinyalinin ne kadar güçlü olduğu olmak üzere birçok faktöre bağlı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu