Haber

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan’daki görev süresi 1 yıl uzatıldı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Azerbaycan’daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Muhtırası, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan’daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Muhtırası bugün TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Mutabakatta, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın 9 Kasım 2020’de imzaladığı Üçlü Deklarasyon’da öngörülen faaliyetlerin şu şekilde devam ettiği belirtiliyor:

“16 Ağustos 2010 tarihinde imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’ kararlarından doğan taahhütlerimizi yerine getirmek, Türkiye’nin yüksek çıkarlarını etkin bir şekilde korumak ve kollamak amacıyla, Ateşkesin sağlanması, ihlallerin önlenmesi, bölgede barış ve istikrarın sağlanması, Sınırı, kapsamı, miktarı ve süresi belirlenecek Müşterek Merkezin görevlerinin yerine getirilmesi doğrultusunda hareket etmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi. Cumhurbaşkanınca belirlenen esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması, risk ve tehditlerin ortadan kaldırılmasına yönelik her türlü tedbirin alınmasına ilişkin olarak, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile verilen izin süresinin uzatılmasına ilişkin Tedbirlerin alınması ve düzenlemelerin yapılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 17 Kasım 2020 tarih ve 1272 sayılı kararı ile son olarak 1 Kasım 2022 tarih ve 1348 sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla 17 Kasım 2023 tarihinden itibaren bir yıl süreyle uzatılmıştır. Cumhurbaşkanınca belirlenecek esaslara uygun hareket etmelerini sağlayacak. “Anayasa’nın 92. maddesi uyarınca gerekli bilgileri bilgilerinize sunuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu