Ekonomi

Miçotakis hükümeti kurmak için geri döndü

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Miçotakis’in Sakelaropulu’yu telefonla arayarak hükümeti kurma görevini iade ettiğini belirttiği belirtildi.

Açıklamada, Sakelaropulu’nun dünkü seçimlerde ikinci parti olan Radikal Sol İttifak’ın (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras’ı kabul ettiği ve bu sefer hükümeti kurma görevini kendisine vereceği belirtildi.

“Zor zamanlarda sorumluluk almamayı ve mücadeleden vazgeçmemeyi öğrendim”

Çipras, yayınladığı video mesajında, “Zor zamanlarda sorumluluk almamayı ve mücadeleden vazgeçmemeyi öğrendim. Buradayım. Şimdi gitmiyorum, zorlu bir mücadelenin ortasında da değilim.” dedi.

Yeni Demokrasi geniş bir farkla önde bitirdi.

Yunanistan’da dün yapılan genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Yeni Demokrasi oyların yüzde 40’ından fazlasını (146 sandalye) alarak en yakın rakibi SYRIZA’yı 20 puan geride bıraktı, ancak iktidara gelmek için gereken 151 sandalyeye ulaşamadı. yalnız.

SYRIZA yüzde 20.07 oyla 71 sandalyeyle ikinci sırayı aldı.

Seçim yarışını üçüncü sırada tamamlayan PASOK-KINAL ittifakı yüzde 11.46 oyla 41 sandalye kazandı.

Yeni seçim sistemine göre ikinci kez sandık başına gidilebilecek

Yunanistan’da bu yıl ilk kez uygulamaya konulan seçim sistemine göre, sandıktan çıkan sonuçlar herhangi bir partinin tek başına iktidara gelmesine izin vermezse koalisyon için müzakereler yapılacak. Koalisyon için uzlaşma sağlanamazsa ikinci kez seçmenler için sandıklar açılıyor.

İkinci kez sandık başına giderken, oyların en az yüzde 25’ini alması koşuluyla, 300 sandalyeli parlamentodaki oy oranına bağlı olarak birinci partiye fazladan 20 ila 50 sandalye veriliyor.

savurajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu