Ekonomi

Massachusetts ‘Kükreyen Kedicik’ GameStop ticaretini soruşturuyor

Massachusetts menkul kıymetler düzenleyicisi, GameStop Corp. (NYSE:GME) ile ilgili alım satım faaliyetleri nedeniyle “Roaring Kitty” olarak bilinen Keith Gill hakkında bir soruşturma başlattı. Daha fazla ayrıntı vermeyen bir sözcüye göre, eyaletin en üst düzey menkul kıymetler düzenleyicisi olan Dışişleri Bakanı Bill Galvin soruşturmaya öncülük ediyor.

GameStop hisseleri Pazartesi günü, “Roaring Kitty “nin üç yıl sonra platformda yaptığı ilk güncelleme olan Reddit paylaşımının ardından bir artış yaşadı. Gönderide Gill’in video oyunu perakendecisinde 116 milyon dolarlık bir pozisyona sahip olduğu görülüyordu. Bunun ardından GameStop hisseleri TSİ 10:45’e kadar yaklaşık %5 değer kaybetti.

Reddit gönderisi, Gill’in GameStop opsiyonlarından on milyonlarca dolarlık bir kâra sahip olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, gönderinin ve açıklanan pozisyonların gerçekliği bağımsız olarak doğrulanamadı ve Gill yorum için hemen müsait değildi.

Bunun gibi düzenleyici soruşturmaların herhangi bir suiistimali varsaymadığı ve genellikle yaptırım eylemlerine yol açmadığı unutulmamalıdır. Geçen ay bir sözcü, Galvin’in daha önce Gill’in 2021 faaliyetlerini soruşturduğunu, ancak Gill’in eski işvereni MassMutual’ın şirketin ticaret faaliyetlerini yeterince denetlememesi nedeniyle konuyu bir uzlaşmayla sonuçlandırdığını bildirdi.

2021’de Gill’in GameStop’taki yükseliş pozisyonlarını sergileyen Reddit paylaşımları, genellikle zayıf ticari temellere sahip olmasına rağmen yüksek sosyal medya ilgisi ve değişken ticaret ile karakterize edilen “meme hisse senetlerine” olan talebin artmasına katkıda bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da 2021 meme hisse senedi fenomeniyle ilgili bir soruşturma yürütmüş, piyasa sistemlerinin etkin bir şekilde işlediği sonucuna varmış ve açığa satış yapanların volatiliteyi düzenlediği teorisini destekleyecek hiçbir kanıt bulamamıştır. Wall Street Journal, SEC’in şu anda GameStop’taki opsiyon ticaretini incelediğini bildirdi, ancak kurumun sözcüsü bu konuyu doğrulamayı veya yorum yapmayı reddetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu