Ekonomi

Kazakistan-Türkiye Arasında Gümrük Kontrolleri Kolaylaştırılacak

Türkiye ile Kazakistan arasındaki gümrük denetimlerinin kolaylaştırılmasını amaçlayan hükümet ortası anlaşması, Kazakistan Parlamentosu’nun üst meclisi olan Senato’da onaylandı.

Senatonun haftalık genel kurulunda, “Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında bilgi alışverişinin düzenlenmesi ve gümrük kontrol işlemlerinin kolaylaştırılmasına ilişkin anlaşma”nın onaylanmasına ilişkin kanun taslağı görüşüldü. tartışıldı.

Oturumda oybirliğiyle kabul edilen tasarı, Meclis alt meclisinin ardından Senato tarafından da onaylandı.

Kazak Senatörü Nuriya Niyazova, söz konusu yasayla iki ülke arasında taşınan yük ve araçlara ilişkin elektronik bilgi alışverişi uygulamasının etkinleştirilerek gümrük kontrollerinin hızlandırılmasının amaçlandığını belirtti.

Niyazova, Kazakistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye ülkeler dışında Çin ve İtalya’dan sonra en çok ticaret yapılan ikinci ülke olduğunu, ikili ticaret hacminin 2023’ün ilk yarısında 2,9 milyar doları aştığını vurguladı.

Halihazırda Türkiye’den toplam 12 denetim noktasıyla ithalat, 7 denetim noktasıyla da ihracat yaptıklarını kaydeden Senatör Niyazova, “Bu yasanın yürürlüğe girmesi, ekonomik ve kamu çıkarlarının korunması amacıyla taraflar arasındaki işbirliğinin düzeyini artıracak, işleri kolaylaştıracak, Gümrük kontrol prosedürleri ve vergi ödemelerinin miktarı önemli ölçüde artacak.” değerlendirmesini yaptı.

TBMM’de onaylanan yasa tasarısı, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in imzasıyla yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu