Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkmen gazı hedefi

Üst düzey Türk yetkililere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması fikrini önümüzdeki hafta Türkmenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları ile görüşecek.
Yetkililer, Türkmen gazının deniz yoluyla Azerbaycan’a taşınması ve oradan da TANAP üzerinden Türkiye üzerinden taşınması fikrinin görüşüleceğini bildirdi.

Önerilen plan kapsamında gaz dağıtımının ne zaman uygulanacağı veya planın kısa vadede teknik olarak uygulanabilir olup olmayacağı net değil. Geçmişte Rusya kullanılmadan Türkmen gazını farklı güzergâhlarda taşıma planları başarılı olmamıştı. Ancak Ukrayna’nın işgali ve işgalin enerji piyasaları üzerindeki olumsuz etkisi, daha önce mümkün olmayan farklı güç yolu fikirlerinin yeniden canlanmasına yol açtı.

Türkiye’nin gaz merkezi girişimleri sürüyor

Türkiye, Avrupa ve Asya’nın ortasındaki stratejik konumu ve Karadeniz’e erişim üzerindeki kontrolü sayesinde kilit bir güç koridoru olmak için çalışıyor.

Türkiye, ekonomik ve diplomatik bağlarını güçlendirmek için enerji projelerinden de yararlanmak istiyor. Yakın zamanda TANAP kapasitesinin ikiye katlanarak 32 milyar metreküpe çıkarılmasına karar verildi.

Rusya’nın Avrupa Birliği’ne doğalgaz arzını kesmesi elektrik fiyatlarında sıçramaya neden oldu.

Azerbaycan gazı Avrupa’nın Rusya’daki arz açığını doldurmada rol oynamasına rağmen, Türkmenistan’ın geniş kaynakları büyük ölçüde kullanılmıyor. Türkmenistan petrolünü boru hatlarıyla Hazar Denizi’nden geçirecek anlaşmalar uygulanmadığı için Avrupa’ya gazını gönderemiyor.

BP’nin Dünya Güç İstatistiksel Değerleme raporuna göre, Türkmenistan’ın gaz arzının üçte biri Çin’de sıkışmış durumda. Geri kalanı içeriden ve Rusya’ya tedarik ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu