Haber

BM Libya Özel Temsilcisi Kapsamlı Çözüm Çağrısında Bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily, Libya’daki ana parti ve kurumları tartışmalı siyasi meselelere kapsamlı bir çözüme ulaşmaya çağırdı.

Bathily, Berlin Konferansı’nda oluşturulan Uluslararası Güvenlik Çalışma Grubu ile Bingazi’de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite Toplantısı’nın açılışında konuştu.

BM Özel Temsilcisi, “Libya Temsilciler Meclisi ve Yüksek Devlet Konseyi’nin çabaları, ileriye doğru atılmış değerli bir adımı temsil ediyor ve Seçim Maddeleri Belirleme Komitesi’nin (6+6) sonuçları için büyük sorumluluk taşıyor” dedi. söz konusu.

Libya’da kapsamlı bir siyasi çözüme ihtiyaç olduğunun altını çizen Bathily, “seçimlerin düzenlenmesi ve silahlı gruplarla ilgili sorunların üstesinden gelinmesi için bir inanç ortamı yaratılması gerektiğini” söyledi.

Bathily, “Önemli tarafları ve kurumları siyasi açıdan tartışmalı önemli konulara kapsayıcı bir çözüme ulaşmaya çağırıyoruz. Sakinliğimizin devam etmesi tehlikeli ve herkes Sudan’daki durumdan ders almalı” dedi. ifadeleri kullandı.

Libya’da seçim müzakereleri

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin altı üyesinden oluşan Seçim Maddeleri Tespit Komisyonu, ülkede seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilen Anayasa Beyannamesi’nin 13’üncü maddesini değiştirmek için Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde bir süredir toplanıyor.

Komite üyelerinin Libya’da 3 Haziran’da seçim yapılmasının önünü açan yasaları oy çokluğu ile kabul ettikleri açıklandı.

Buna rağmen Devlet Yüksek Kurulu’nun 61 üyesinden 54’ü ve Temsilciler Meclisi’nin bazı üyeleri ile ülkenin en güçlü muhalefet partilerinden biri olan Adalet ve İnşaat Partisi ve diğer bazı partiler, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda Fas’ta yapılan toplantının sonuçlarını kabul etmediklerini açıkladı.

Libya’da Seçim Yasalarını Belirleme Komisyonu’ndan 9 Haziran’da yapılan yazılı açıklamada, seçim yasa tasarısının üyelerin oybirliğiyle kabul edildiği, kesinleştiği ve bir sonraki seçimlerin bu yasalara göre yapılacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu