Ekonomi

Bankacılık krizi sermaye akışını değiştirdi mi?

Emre ERGÜL

Uluslararası finans uzmanı Alex Kimani, Oilprice. com’daki son yazısında, ABD’de patlak veren ve Avrupa’da sarsıntılara neden olan bankacılık krizinin petrolden altına sermaye çıkışını tetiklediğini yazmıştı.

Bankacılıktaki endişelerin bu ay ham petrol vadeli işlemlerinde büyük satışlara yol açmasına değinen Kimani, “Ham petrol ve benzin vadeli işlemlerindeki yoğun satışlar, değerli metallere olan hareketle aynı zamana denk geldi” dedi ve ekledi: “Gümüş ve altın net değer kaydetti. Akaryakıt ve doğal gaz dışındaki diğer tüm ham ve ham ürün sınıflarında açık pozisyonlarda net artış görülürken, uzun pozisyonlarda artış yaşandı.”

Emtia uzmanları, geçtiğimiz haftayı değerlendirerek küresel borsalarda bankacılık sistemine ilişkin süregelen endişelere de dikkat çekti. ABD’de başlayan ve Avrupa’ya yayılan bankacılık kaygıları ile özellikle gümüş, “güvenli liman” olarak yoğun talep görüyordu.

Ana metaller de geçen hafta yükseliş eğilimindeydi. Tezgah üstü piyasada bakır yüzde 3,7, kurşun yüzde 3,1 ve alüminyum yüzde 1,9 yükselirken, nikel yüzde 0,7 ve çinko yüzde 0,2 azaldı. Çin’de zayıflayan dolar ve artan talep işaretleri bakır üzerinde olumlu bir etki yarattı.

“Saldırı var demek acıtıyor”

Kimani’nin köşe yazısında iddiayı Türk emtia uzmanlarına sorduk. Aynı fikirde olmadıklarını söyleyebiliriz. “Altına talep var ve bu çok normal. Stratejist Haluk İzzet Memnun, “Çünkü son bankacılık olayları bize 2008’i hatırlattı” dedi. Ancak, altına hücum yok. Böyle bir geçiş yok. Bu kadar iddialı olmak biraz abartı olur.”

“Altın 2023’te 2022’den çok daha iyi performans gösterecek. Ancak bu kasıtlı bir pazarlama olmamalı. Altına hücum gibi konuşmak insanları incitir. 2022 yılında gümüşe hücum olarak pazarlandı. Talep doğru ama nakite kıyasla ilk tercih demek yanlış olur.”

Petrolde üç haneli rakamlar

“Petrol şu anda durgunluk fiyatlandırması yapıyor. Çin’in yavaşlaması ve hızlanması emtia piyasasını da etkiliyor.” Akdeniz Enerji Şirketleri Derneği Petrol ve Gaz Müdürü Chat Karbuz, Kimani’nin “altın-petrol” üretimi hakkında şunları söyledi: “Altın her zaman güvenli liman olmuştur. Geçen yıldan bu yana merkez bankaları altın yükü altında. Fiyatların uçması gerekiyordu.

Ama olmadı, bir şekilde bastırılıyor.” “Piyasa belirsizliği, vadeli işlemler piyasasında petrolle ilgili belirsizliği tetikliyor. Bu yılın ortasına kadar devam edecek.

Fiyatı düşürmek bana pek mantıklı gelmiyor. Bu yılın ikinci yarısında petrol fiyatlarının üç haneli rakamlara ulaşmasını bekliyorum.” “Mevcut petrol piyasası şuna benzer: pinpon masasında oynayan ayılar ve boğalar. Yılın ikinci yarısında saha büyüyecek ve tenis kortlarında oynamaya başlayacaklar. O zaman alt ve üst bant arasındaki fark artacağı için o oynaklık da artacaktır.”

celtikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu