İş

Türkiye-BAE Ticaret Hacmi 14 Milyar Dolara Ulaştı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “İki ülke arasında geçen yıl 10 milyar dolar olan ticaret hacmini memnuniyetle karşılarken bu yılın ilk 9 ayında 14 milyar doları aştık. Böylece 5 yıllık hedefi aşacağız. İki yıl önce iki yılda belirlenen 15 milyar dolar.” .

Türkiye – Birleşik Arap Emirlikleri İş Forumu, Dış Ekonomik Çıkarlar Kurulu’nun (DEİK) organizasyonuyla İstanbul’da düzenlendi. Forumda Türkiye ile BAE arasındaki ticari iş birliğinin geliştirilmesi ve karşılıklı yatırımların artırılması konuları gündeme getirildi. Foruma; Ticaret Bakanı Ömer Bolat, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Ahmed al Zeyoudi’nin yanı sıra Türkiye ve BAE’den iş insanları katıldı. Forum kapsamında “Müteahhitlik ve Kamu Özel Ortaklığı”, “Teknoloji ve İnovasyon”, “Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması” ve “Lojistik” konularında paneller düzenlendi.

Forumun kapanış programında Bakan Bolat ve BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Ahmed al Zeyoudi açıklamalarda bulundu.

“BAE ile ticaret hacmi ilk 9 ayda 14 milyar doları aştı”

Forumun kapanış bölümünde açıklama yapan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “2023, iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktası oldu. İlk olarak Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında kapsamlı bir ekonomik ortaklık anlaşması imzalandı. Mart. İki ülke arasında geçen yıl 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını görmekten mutluluk duyuyoruz.” “Bu yılın ilk 9 ayında 14 milyar doları aştık. Böylece iki yıl önce belirlenen 5 yıllık hedef olan 15 milyar doları iki yıl içinde aşacağız” dedi.

“Türk şirketleri BAE’ye 350 milyon doların üzerinde yatırım yaptı”

Pek çok branşta yatırımların devam ettiğini belirten Bakan Bolat, “Birleşik Arap Emirlikleri, Körfez bölgesindeki en büyük ticaret ortağımızdır. BAE de ülkemize 7,8 milyar dolarlık yatırım yaptı. finanstan lojistiğe, liman işletmeciliğinden e-ticarete kadar. “Ayrıca Türk şirketleri BAE’ye 350 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Müteahhitlik sektörümüz BAE’de 141 projeyi tamamlayarak yaklaşık 13 milyar dolarlık iş hacmine ulaştı.” dedi.

Konuşmasında Irak Kalkınma Yolu Projesi’ne değinen Bakan Bolat, “BAE’nin, Türkiye ile Türkiye arasında Irak üzerinden karayolu/demiryolu bağlantısı kurulmasına büyük önem verdiğini biliyoruz ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Projenin hayata geçmesiyle Körfez’den Avrupa’ya yeni bir lojistik güzergahı oluşturulacak.” Çok geniş bir coğrafyada milyonlarca insana önemli faydalar sağlayacak. Basra Körfezi’nden başlayıp önce Irak üzerinden başlayıp daha sonra tüm dünyaya uzanacak karayolu ve demiryolu taşımacılığıyla Avrupa’ya yolculuğu 1 aydan 4 güne indirecek kalkınma yolu projesinde BAE, Türkiye, Irak ve Katar yer alıyor. AB ülkeleri Türkiye üzerinden. “İşbirliği yapmaya kararlıyız” dedi.

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Ahmed al Zeyoudi konuşmasında şunları söyledi: “BAE ile Türkiye arasında 50 yıllık ticari işbirliğimiz var. İş forumu vesilesiyle son derece olumlu gelişmeler yaşandı. Son 2 yılda ilgiler birçok alanda daha olumlu seviyeye ulaştı. Kapsayıcı ekonomik iş birliğiyle yatırım fırsatlarının harekete geçtiği bir noktaya geldik. BAE’nin en büyük 10 ortağından biri Türkiye. Bu rakamlar da yansıyor. Dış ticarette ticaret hacmimiz geçmiş yıllara göre artıyor. Stratejik bir paydaş olarak bu konferansları düzenlemeye devam edeceğiz. Ekonomik iş birliğini ve iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek için bu konferansları düzenlemeye devam edeceğiz. ” insanlara fayda sağlayın. Güçlü bir diyalog bölgeye de fayda sağlayacaktır. Türkiye-BAE iş forumuna emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu