Ekonomi

Toros balı Katar’a ihraç edildi

Toros balı Katar’a ihraç edildi

Mersin Erdemli’de Toroslar’daki Eğriçayır yaylasında üretilen ve dünya şampiyonluğu kazanan bal Katar’a ihraç edilmeye başlandı.

MERSİN – Mersin Erdemli’de Toroslar’daki Eğirçayır yaylasında arıcıların ürettiği ballar yurt dışına ihraç edilerek ülke ekonomisine döviz girdisi olarak katkı sağlıyor.

Dünyanın en uygun balı ünvanına sahip olan Mersin Toroslar Eğriçayır Yaylası’nda üretilen ballar yurt dışına ihraç edilmektedir. Kontrollü arıcılık sistemi ile üretim yapan arıcılar bala katma değer katmaktadır. 2023 yılında ilk ihracatı yapan arıcı Celal Çay, dünyanın en iyi balı ünvanını ülkeye getirdi. Arıcı Celal Çay, bugün Katar’a gönderilen ilk ihracat çalışmalarını Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile birlikte uğurladı.

Üreten ve üretilene değer katan bir anlayışla çalıştıklarını belirten Fazilet Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Ülkemiz, erdemli insanlarımız ve Türk arıcıları adına ayrı bir gururlu gün yaşıyoruz. Toroslarda ürettiğimiz balımızı bugün Katar’a gönderdik.”

Arıcı Celal Çay, Toros Dağları’nda üretilen toplam antibakteriyel bal ve arı ürünlerini Türk arıcıları olarak ihraç ettiklerini ve bundan gurur duyduklarını belirterek, “Şu anda Katar’a bir konteyner arı ürünü gönderiyoruz. Toroslarda ürettiğimiz balı her yıl ihraç ediyoruz” dedi. Önümüzdeki yıl 50 milyon TL’nin üzerinde ihracat hedefliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu