Ekonomi

Son dakika! Erdoğan’dan yeni asgari ücret açıklaması: Enflasyon için işçimizi kesinlikle ezmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından ilk resmi ziyaretini KKTC ve Azerbaycan’a gerçekleştirdi. Yurt dışı ziyaretlerinin dönüşünde gündeme gelen gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“STRESİMİZİ ASGARİ ÜCRETTE GÖSTERECEĞİZ”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantı sayısına milyonlar kilitlenirken, asgari ücretin orta düzeyde artırılacağına dair net mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asgari ücret noktasında bir daha kesinlikle işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. asgari ücret için elimizden geleni yapacağız.İşçilerimiz bu noktada rahat etsinler.Savunmasın.Şu anda çalışmalar yapılıyor,en kısa sürede karar alacağız.Sivil maaşlarla ilgili adım Müzakerelerde temmuz ayında hizmetliler alınacak” dedi.

“HER ÜLKELERİN İLK İŞİ EKONOMİDİR”

ekonomiDış politika ve dış politikada atılacak adımları da değerlendiren Erdoğan, “Her dönemde olduğu gibi elbette bu dönemde de. ekonomi motamot her zamanki güçlendirme beklentisini sürdürür. Yani burada ekonomiyi bir kenara bırakalım diyemezsiniz. Her ülkenin ilk işi ekonomidir. Ve burada da bundan sonraki adımda özellikle Hazine ve Maliye Bakanımızın mevcut misyonu, Merkez Bankası’ndaki değişim, BDDK’da attığımız adım, ekonomi ile ilgili yani ekonomiden ilgili Bakanlarımız. Ticaret Bakanından Sanayi ve Teknoloji Bakanına, savunma sanayisine hepsi bu kadar. iş ile ilgili. Geleneksel taşımacılığın değeri vardır.

“ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞÜ BİR KEZ İNDİRELİM”

Gıda, tarım, hayvancılık en değerli basamaklardan biridir. Çünkü bizi onun üzerinden vurmaya çalışıyorlar. Alt yapı ve üst yapıdaki tüm çalışmalarımızı bunlara prim ödemeden sürdüreceğiz. Bu bahislerle ilgili olarak da doğal finans sektörümüzü güçlendirmek için çaba göstereceğiz. Finans sektöründe kaynak aramaya devam ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Bankalarla bir sorunumuz yok. Bankacılık bölümümüz esasen güçlü. Ama şimdi bütün sorun şu ki, mali yönetimi güçlendirelim ve bir kez daha mali yönetimi güçlendirerek enflasyondaki düşüşü azaltalım” dedi.

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞMA BAŞLADI

Öte yandan asgari ücrete geçici zam yapılması için çalışmalar resmi olarak başlatıldı. Tespit komisyonu ilk toplantısı için dün saat 14.00’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından ilk açıklama TÜRK-İŞ Heyeti Başkanı Veli Solak’tan geldi. Solak, “Bayramdan önce bitmesini bekliyoruz. Görüşme yarın olabilir, rastgele bir tarih yok. Talebimiz bu görüşmenin bir an önce bitmesi. Taban fiyatın konuta göre güncellenmesini istiyoruz.” kiralar ve hayat pahalılığı.”

PAZARTESİ GÖRÜŞECEKLER

Süreç dikkatle takip edilirken dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, Pazartesi günü TÜRK-İŞ Lideri Ergün Atalay ve TİSK Lideri Özgür Burak Akkol ile bir araya gelecek. Toplantı saat 14:00’de başlayacak.

cermik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu