Teknoloji

Örümceklerin Kaç Gözü Vardır?

Örümcekler, görünüşleri itibarıyla 2 göze sahip gibi görünebilirler. Ancak sahip oldukları göz sayısı, pek de tahmin ettiğiniz gibi değildir.

Peki bu canlıların kaç gözü vardır?

Aslında çoğu örümceğin, 4 çift hâlinde 8 gözü vardır.

Ek olarak kahverengi münzevi örümcekler gibi bazı türlerin, 6 gözü bulunur. Yine sayıları az da olsa bazıları, 2 veya 4 göze sahiptir.

Örümcekler, insanlardan çok daha fazla göze sahip olmalarına rağmen o kadar da iyi göremezler. Bunun yerine titreşime ve dokunmaya hatta bazı durumlarda koku duyularına bel bağlarlar. 

Örümceklerin yaklaşık 50.000 türü vardır ancak burada dikkat çekilmesi gereken nokta bu türlerin tamamının örümcek değil eklembacaklılar sınıfına ait olduğudur. 

Bu çeşitlilik sebebiyle bazı örümcekler, mükemmel bir görüşe sahip olurken bazı türler ise hiç gözleri olmayacak biçimde evrimleşmiştir.

Ayrıca örümceklerin göz yapıları, insanların gözlerine benzer olmasına rağmen iki değil yalnızca tek merceklidir. Yine bu canlıların gözleri genellikle başlarının etrafındadır.

Çünkü bir baykuş gibi döndürecek boyunları yoktur ve geniş bir görme alanına ihtiyaçları vardır. Ek olarak örümceklerin gözleri, yırtıcı hayvanlara karşı koruma sağlamak ve avını farklı açılardan tespit etmek için de başlarının yanındadır.

Kaynaklar: IFL Science, ZME Science

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu