Haber

Metin Lokumcu davasında mahkeme: ‘İç güvenlik uzmanı’ adı altında bilirkişi yok

2011’de Cumhurbaşkanlığı mitingi öncesi yaşanan olaylarda polisin sıktığı biber gazı nedeniyle hayatını kaybettiği iddia edilen emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun (55) davasıyla ilgili 13 polisin yargılandığı davada, Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı, ARTVİN’in Hopa ilçesinde; Mahkeme heyeti bilirkişi raporunu ‘iç güvenlik uzmanı’ adı altında bilirkişi olmadığı gerekçesiyle reddetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde 31 Mayıs 2011’de Hopa mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında dönemin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan’ın da bulunduğu 13 polis hakkında “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan iddianame hazırlandı. 6 yıla kadar hapis cezası. İddianame, Hopa Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Lokumcu’nun ölümüyle ilgili 10 yıl sonra açılan davanın ilk duruşması Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü ancak mahkemenin mevcut delil durumu göz önüne alındığında, mahkemenin görevsizlik kararı verdiği belge, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi.

Dün başlayan ve bugün de devam eden duruşmaya Metin Lokumcu’nun ailesi, arkadaşları ve vatandaşlar katıldı. ‘BAŞKALARININ DA ÖLMESİNİ İSTİYORUZ’ dedi, “O gün Hopa’da başka insanlar da ölebilirdi. Bazı ifadelerde polise düşman muamelesi yapıldığını söylüyorlar. Babamın yüzlerce polis öğrencisi var. Burada bir yanlışlık var. Bunun görülmesi lazım. Bu kimyasal gazların öldürücü olduğunu söylemek istiyoruz, görülmesini istiyoruz. Babamdan sonra insanlar bu gazlardan öldü. Başkalarının da ölmesini istemiyoruz” dedi.

Tanıklar ve sanık avukatlarının açıklamalarının ardından mahkeme heyeti, mahkemeye sunulan ekspertiz raporunu, içinde yer alan ‘iç güvenlik uzmanı’nın teknik bir unvan olduğu ve bu unvanda eksper bulunmadığı gerekçesiyle reddetti. Davada adı geçen diğer polislerin dinlenmesine karar veren heyet, duruşmayı 25 Mayıs’a erteledi.

amasra-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu