Haber

Kulis: Yeni kabinenin adı kim?

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlanmasının ardından siyasi gündemin ana konusu kurulacak yeni kabine oldu.

Gazeteci İsmail Saymaz Televizyondaki sözcü Yeni kabine ile ilgili kulis bilgilerini paylaştı. Erdoğan’ın görev süresinin sona ermesinin ardından damadı Baykar Yönetim Kurulu Lideri Selçuk Bayraktar’ı cumhurbaşkanı adayı olarak hazırlamayı düşündüğünü öne süren Saymaz, “Erdoğan’ın kendisi AKP Genel Lideri olarak kalacak” ifadelerini kullandı. .

Saymaz, yeni kabine için konuşulan isimlerle ilgili şunları söyledi:

EKONOMİ: Erdoğan, küresel sermaye çevrelerinin kendisine 5 yıl daha kredi açacağı beklentisiyle ekonomi yönetiminin başına Mehmet Şimşek’i düşünüyor. Yıldırım görevi kabul etti. Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı olabilir. Bu durumda Hazine ve Maliye Bakanlığı ikiye ayrılabilir. Bu bakanlıklardan birinin başında Cevdet Yılmaz olabilir. Duyduğum kadarıyla Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile çalışmak istemiyor. Yerine üç kamu bankasından birinin genel müdürünü getirebilir.

DIŞİŞLERİ BAKANI: Diğer bakanlıklarla ilgili tezler de doğrudur. Dışişleri Bakanlığı’na Hakan Fidan’ın mı yoksa İbrahim Kalın’ın mı geleceği belli oldu artık. MİT başkan yardımcılarından biri MİT Başkanlığı için düşünülüyor.

SAVUNMA BAKANI: Milli Savunma Bakanlığı’na Hulusi Akar’ın veya Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in atanması bekleniyor. Yaşar Güler olarak biliyorum.

İÇİŞLERİ BAKANI: Mevcut İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı’na atandı. Süleyman Soylu yerinde kaldığı için Devlet Bahçeli’nin itirazı olabilir. Bahçeli’nin Soylu’nun yerinde kalmasını istediğini duydum. Bu olmazsa, Süleyman Soylu’nun başkan yardımcısı pozisyonu olabilir.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI: Mehmet Fatih Kacır’ın adı Sanayi Bakanlığı’nda geçiyor. Kaçır, Selçuk Bayraktar’ın grubundan. Bayraktar şimdiden kabineye bir isim koyabilir.

ADALET BAKANI:Ali İhsan Yavuz’un adı Adalet Bakanlığı’nda geçiyor.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI:Mevcut bakanlardan sadece Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yerini koruyabilecek.

SAĞLIK BAKANI:Naci Ünver, Sağlık Bakanlığı için düşünülüyor.

BAŞKAN VEKİLİ:Başkan yardımcılığına Binali Yıldırım atanabilir.

TİCARET BAKANI: Vedat Demiröz, Ticaret Bakanlığı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu