Ekonomi

Kredilerde menkul kıymet muafiyeti için harcama türleri netleşti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para siyasetinin aktifliğini artırmak maksadıyla uygulamaya aldığı menkul değer tesisinde harcama evrakı istenen kredilere net tanımlar getirdi.

11 Kasım 2022 tarihli Menkul Uygulama Talimatı’na nazaran, kredi bazında 50 bin lira ve üzerinde olan kredilerden, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere kullandırılan krediler, ihracat kredileri ve yatırım kredileri harcama mukabili kullandırılmaması durumunda menkul değer tesisine tabi olacak.

Bloomberg HT tarafından görülen talimata nazaran, menkul değer tesisi istisnası kapsamında kredilerin harcama mukabili kullandırımı çalışanlara fiyat ödemeleri, hammadde ve orta mal tedariki, nakliyat, sigorta ve navlun üzere ihracata ait hizmet alımları, yatırım malı ve makine alımları, kira ödemeleri, elektrik, su ve doğalgaz faturası ödemeleri, vergi ödemeleri, SGK prim ödemeleri süreçleriyle ilgili dokümanlarla tevsik edilecek.

Türk Parası Değerini Müdafaa Hakkında 32 Sayılı Kararda belirtilen efektif, Döviz, menkul değer, değerli maden, taş ve eşya alımları ile gayrimenkul ve binek taşıt alımları, talih ve baht oyunları harcama mukabili olarak kabul edilmeyecek.

Ödeme farklı para ile yapılabilir

Uygulama kapsamında yalnızca Türk lirası cinsinden harcamalara ait dokümanlar kabul edilecek. Öbür yandan, firmanın yurt dışından direkt ithal ettiği ürünlerin/hizmetlerin yurt dışındaki tedarikçisi tarafından sağlanan harcama dokümanları Türk lirası yahut farklı para ünitesi cinsinden olabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu