Teknoloji

Koç ve Sabancı’nın Ezeli Rekabetin Fitilini Ateşleyen İlk Olay: At Heykeli Savaşı!

Ülkemizin dev şirketlerinden Koç ve Sabancı Holding’in arasındaki tatlı rekabet herkesin dikkatini çekiyor.

İkilinin iş dünyasında birbirlerinin önüne geçmek için verdiği ticari rekabet bulundukları her alanda etkisini gösteriyor. Bu sefer ticari bir savaştan değil, Hacı Ömer Sabancı ile Vehbi Koç’un arasındaki ilk rekabet olan açık arttırma savaşından bahsedeceğiz.

Bir at heykeli Koç ve Sabancı’nın açık arttırmada kıyasıya rekabet etmesine sebep oluyor.

Koç ve Sabancı bir köşkün bahçesinde bulunan geyik ve at heykellerinin satışa çıkarıldığı bir açık arttırmaya katılıyor ve at figürlerine düşkün olduğu bilinen Hacı Ömer Sabancı hemen at heykelini gözüne kestiriyor.

1800’lü yıllarda Fransa’da yapıldığı bilinen bu gösterişli at heykeli yalnızca Sabancı’nın dikkatini çekmiyor tabii.

Vehbi Koç’da bu heykeli gözüne kestiriyor ve Sabancı’ya “Bak burada iki parça var. Sen geyiği al ben atı alayım.” diyor.

Ancak Sabancı kendisinin de atı sevdiğini belirterek bu teklifi reddediyor ve açık arttırmada olduklarını belirterek bir nevi “İyi olan kazansın!” diyor.

Böylelikle ikilinin at heykelini almak için sürekli fiyat arttırdığı o açık arttırma başlıyor!

Âdeta kıyasıya bir rekabete dönen açık arttırma sonucunda, Sabancı çok yüksek bir fiyattan istediği at heykeline sahip oluyor.

At heykelini kaybeden Vehbi Koç, Hacı Ömer Sabancı’ya “Atı sen aldın. Açık arttırmadan çekil geyik heykelini de ben alayım.” diyor.

Ancak Sabancı bu teklifi reddediyor. At heykelini Vehbi Koç yüzünden pahalıya aldığı için “At için yarıştık. Bana pahalı aldırdın. Şimdi de yarışacağız ben de sana geyik heykelini pahalı aldıracağım.” diyerek yeni bir rekabet için kolları sıvıyor.

Geyik için de kıyasıya bir rekabet yaşanıyor ve bu sefer de Vehbi Koç geyik heykelini yüksek bir fiyattan satın alıyor.

Kıyasıya bir rekabetin ardından heykellerine kavuşuyorlar ve Koç, geyik heykelini Divan Otel’in önüne, Sabancı’ysa at heykelini şu anda Atlı Köşk olarak bilinen köşkünün önüne koyuyor…

Kaynak: Sakıp Sabancı Röportajı

Koç ve Sabancı ile ilgili diğer içeriklerimiz: 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu