Ekonomi

Japonya Merkez Bankası olası faiz artırımları öncesinde ılımlı toparlanma öngörüyor

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, olası uzun vadeli faiz artışları ve enflasyon beklentilerine rağmen Japon ekonomisindeki ölçülü toparlanmanın devam edeceği yönündeki iyimserliğini dile getirdi. Aichi Eyaleti’nde konuşan Ueda, Japon şirketlerinde fiyat ve fiyat belirleme konusunda proaktif bir yaklaşımın ortaya çıktığını vurgulayarak, merkez bankasının yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşma potansiyelinin arttığına dikkat çekti.

Bu eğilim, BOJ’un ultra düşük faiz oranlarını koruma kararlılığı ve uzun vadeli hükümet getirilerinin, getiri eğrisi kontrolü altında önceki %1,0 tavanını aşmasına izin verme kararıyla eşzamanlıdır. Ücret-enflasyon döngüsünün devamına ve nakit gevşeme ihtiyacına ilişkin belirsizlik devam ederken negatif reel faiz oranı ekonomik aktiviteyi desteklemede kilit rol oynuyor.

Ueda, bu proaktif davranışın daha yaygın hale gelip gelmediğini ve fiyatlar ile fiyatlar arasındaki karşılıklı ilişkiyi kötüleştirip kötüleştirmediğini gözlemlemenin önemini vurguladı. BOJ’un stratejisi, Japonya ekonomisini canlandırmak ve ücret artışları için elverişli bir ortam yaratmak amacıyla sürekli parasal genişlemeyi içeriyor.

Ekonomik temelleri yansıtan 10 yıllık getirilerde bir artış beklenirken, Ueda bunların %1,0 sınırını önemli ölçüde aşacağını öngörmüyor. Bu görünüm, Merkez Bankası’nın olası faiz artışlarının Japonya’nın ekonomik görünümü üzerindeki etkilerini değerlendirirken, ekonomik toparlanma ve finansal istikrar ortamında istikrarı sağlamaya yönelik çabalarını vurgulamaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu