Haber

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: ‘Bu güç Anadolu halklarının ortak iradesiyle gidecek’

HABER: CEREN BALA TEKE – KAMERA: KERİM UĞUR

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar , İzmir’de; “Hiçbir şah padişahın dayatması ve zulmü ile ayakta kalamamıştır. Onlar da ayakta kalamazlar. Anadolu’da yaşayan halkların ortak iradesi ile bu güç ortadan kalkacaktır. Bu düzen değişecektir. Gelin demokratik kararlılığımızı en doğru şekilde ortaya koyalım.” bugün, yarın ve sandık günü.Mutlaka başaracağız” dedi.

Yeşil Sol Parti bugün İzmir’de miting düzenledi. Mitinge; HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve eşi Türkan Sancar katıldı. Sancar mitingde şöyle konuştu:

“Vakit geldi, 14 Mayıs geliyor, ışığı getirmeye geliyoruz. Bu karanlık dağılacak, bu karanlığı hep birlikte dağıtacağız. Diyarbakır, İzmir, İstanbul, Van, Ankara, Mardin birleşecek, bu hükümeti gönderecek. Sistemi değiştirecek.Uzun yol yürüdük Maniler Kuşatmalar yaptılar.Her türlü baskıyı denediler.Her türlü zulmü uyguladılar ama yolumuzdan alıkoyamadılar.Dostlarımızı zindanlara attılar,siyaset çektiler. rehineler ama hiçbirimiz, hiçbir halkımız onlara boyun eğmedi, diz çökmedi. Değişeceğiz, birlikte değişeceğiz. Ne kadar kandırmaya çalışsalar, dedikodu yaymaya çalışsalar da hiçbirinin olmayacağını hep birlikte göstereceğiz. onları kurtarmak için yeterli olacaktır.

“OYLARIMIZI DEMOKRASİ İÇİN VERİYORUZ”

14 Mayıs’a iki gün kaldı. Bugün İzmir’deyiz, yarın Diyarbakır’dayız. 14 Mayıs’ta bu şehirlerin halklarının ortak iradesini sandıkta ortaya koyacağız. Tek bir oyunun bile değerli olduğunu unutmayın. Hiç kimse hiçbir şekilde ‘Benim oyum hiçbir şey olmayacak. ‘Oydan ne çıkar’ demesinler. 14 Mayıs’ta hep birlikte sandık başına gidiyoruz. Arkadaş, akraba, akraba alıyoruz. Hep birlikte sandık başına gider, oylarımızı kullanırız. Demokrasi için oy veriyoruz.

“AKP-MHP İTTİFAKI HALK DÜŞMANIDIR”

Bu seçimde iki hedefimiz var. Biri bu zalim gücü göndermektir. Bu güç yağmacı, hırsız, yalancı, sömürücü bir güçtür. Bu iktidar AKP-MHP ittifakı halk düşmanıdır, işçi düşmanıdır. Eşitlik ve özgürlük düşmanıdır. Ve biz bu zalim gücü göndermeye kararlıyız. 14 Mayıs’ta bir oy, bu gücü göndermek için bir oy; Yeşil Sol Parti’yi en güçlü şekilde Meclis’e göndermek.

“DENİZ POYRAZ’IN HESABINI SORUYORUZ”

Deniz Poyraz’lı yoldaşlar, sözümüzü en güçlü şekilde bir kez daha yükseltelim. Deniz Poyraz’ın hesabını sormaya geliyoruz. Deniz Poyraz’ın katillerinin arkasındaki zihniyetten hesap sormaya geleceğiz. Bu İzmir’in görevlerinden biridir. İşte bu sorumlulukla 14 Mayıs’ta sandıklarda irademizi mutlaka en güçlü şekilde ortaya koyacağız.

“SAVAŞ SİSTEMİNİ BİTİRMEYE GELİYORUZ”

AKP-MHP ittifakının bu zulmü altında halklar, inançlar ve emekçiler büyük zorluklar ve sıkıntılar yaşadı. AKP-MHP iktidarı ülkeyi soydu. Bu ülkenin kaynaklarını yandaşlara, savaşa ve rantlara ayırdı. Öte yandan halk, yoksulluğun ve açlığın bol olduğunu gördü. Şimdi geliyoruz. Savaş düzenini bitirmeye geliyoruz. Biz bu ülkeye barışı inşa etmeye geldik.

“ÇİZMELERİ KORUMAK İÇİN DEMOKRATİK ZİYARETİ SÜRDÜRMELİSİNİZ”

Oy kullanmak boynumuzun borcu ama işimiz oyumuzu kullandıktan sonra bitmiyor. Sandıkları da koruyacağız. Oyumuza ve irademize sahip çıkacağız. Bu nedenle seçim günü oy kullanan herkes aynı zamanda sandık görevlisi gibi davranmalıdır. En çok da siz gençler sandıklara sahip çıkmak için demokratik nöbet tutmalısınız. İrademizi sağlam ve adil bir şekilde sandıklardan çıkarmak için o gün hepimiz görev başında olacağız. Oyunun tüm hilelerini demokratik kararlılık ve demokratik olgunlukla bozacağız. 15 Mayıs’ta baharın geldiğini görerek uyanacağız. Bahar gecikti. Hala bulutlar var ama biz kararlıyız. 15 Mayıs sabahı bu bulutlar dağılacak. Bahar gelecek.

“BU ÇILGIN GÜÇ, BU SÖMÜRÜCÜ GÜÇ GİDECEK”

Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkede, Cumhuriyet’i demokrasiyle buluşturmak için buradayız. Yeşil Sol Parti, demokratik bir cumhuriyetin inşa edilebilmesi için Meclis’e en güçlü haliyle girmelidir. Diyarbakır ve İzmir, demokratik cumhuriyeti her zaman birlikte kuracaktır. Ortak çabamız demokratik bir cumhuriyet yaratacaktır. Fazla söze gerek yok. Biz burdayız. Maniyi aştık. Bu zalim güç, bu sömürücü güç gidecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. kesinlikle gidecek Halkın iradesiyle, halkın kararıyla gidecek. 15 Mayıs başka bir güne, baharın geldiği güne uyandığımız tarih olacak.

“DEMOKRATİK TAAHHÜDÜMÜZÜ BUGÜN, YARIN VE SEÇİM GÜNÜNDE EN İYİ ŞEKİLDE ANLATALIM”

Diyarbakırlı şair Ahmed Arif’in dizelerini sizlerle paylaşarak bitireceğim. Hani ‘Kaybetmezler, gitmezler’ derler. Hem kaybedecekler hem de gidecekler. Böyle giderler… Ahmed Arif ne diyor, ‘Hükümdarlar, saldırganlar, eşkıyalar bana haraç verdiler. İskender bilmezdim, ne şah ne de padişah… Onlar vefat ettiler ben de gölgesiz dostuma selam verdim. Dayanıyorum, görüyor musun? Padişahın dayatmalarına ve zulmüne hiçbir şah dayanamadı. Kalmayacaklar da. Anadolu’da yaşayan halkların ortak iradesi ile bu güç gidecektir. Bu düzen değişecek. Demokratik kararlılığımızı bugün, yarın ve sandıkta en iyi şekilde gösterelim. Kesinlikle başaracağız.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu