Ekonomi

Gana yeşil enerji geçişinde lityuma dönüyor

Batı Afrika ülkelerinden Gana, yeşil enerjiye geçiş için ülkedeki lityum endüstrisini geliştirmeye yönelik “Yeşil Mineraller” politikasını onayladı.

Kara ve Olağan Kaynaklar Bakanı Samuel Jinapor, ülkede yeşil enerjiye geçiş için lityum endüstrisini geliştirmek amacıyla hazırlanan “Yeşil Mineraller” politika belgesini Bakanlar Kurulu’nun onayladığını duyurdu.

Gana’nın kaynaklarını en iyi şekilde kullanacak düzeyde faaliyet göstermeye çalıştığını ifade eden Jinapor, “Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan bu politika, ülkede üretilen tek bir hacim lityumun bile piyasaya sürülmemesini gerektiriyor. ham haliyle ihraç edilmektedir.” söz konusu.

Kritik minerallere artan talep

Afrika’nın en büyük altın üreticilerinden biri olan Gana’da manganez, grafit ve kobalt gibi “yeşil mineraller” olarak adlandırılan başka maden yatakları da bulunmaktadır.

Ekonomisini karbondan arındırmak isteyen ülkelerin yeşil enerji dönüşümü için enerji, ulaşım ve elektrik sektörlerinde kullanılan bakır, lityum karbonat ve nikel gibi kritik minerallere talep artıyor.

Gana’nın lityum endüstrisini geliştirme kararı, Batılı ülkelerin saf güce geçiş için gerekli olan kritik minerallerin arzını güvence altına almak için rekabet ettiği bir döneme denk geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu