Haber

Enflasyon oranı yüzde 130’a ulaşan Arjantin, 4 dolar değerinde 2 bin peso banknot çıkardı.

Arjantin, para birimi olan pesonun değer kaybını yavaşlatmak için katı sermaye önlemlerine rağmen düşmeye devam ediyor. Resmi dolar kuru 235 pezo olmasına rağmen, Arjantinlilerin çoğu resmi olmayan piyasada 480 peso için 1 dolar alabilir.

Yüzde 109 ile dünyanın en yüksek enflasyon rakamlarından birini kaydeden Güney Amerika ülkesinde Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon iddiası yüzde 130. Faiz oranları da yüzde 97’ye ulaştı.

Tüm ticari işlemlerin neredeyse yarısının nakit olarak gerçekleştirildiği Arjantin’de basılan yeni 2.000 pezoluk banknotun, banka kasalarının kasvetini ve hem yerel halkın hem de turistlerin ödeme yapmak için yanlarında çantalar dolusu nakit taşıma ihtiyacını hafifletmesi bekleniyor.

‘Nakit akışını iyileştirecek’

Konuyla ilgili açıklama yapan Arjantin Merkez Bankası, “En yüksek yeni banknotumuz ATM işlemlerini ve nakit akışını iyileştirecek” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin bugüne kadarki en değerli banknotu bin pezo oldu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre yeni 2 bin pezoluk banknotlar, Arjantin’in bilim ve tıp alanındaki ilerlemesinin bir tasarımı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu