Ekonomi

Emekli zammı TBMM’de

Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

Yılmaz, bugün milyonlarca vatandaşı ilgilendiren çok değerli düzenlemelerin yer aldığı teklifin komisyonda görüşüleceğini söyledi.

Üsluptan bahseden CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, teklifin etki analizi çalışmasının yapılmadığını ve yönetmeliğin yine “çanta” gibi sunulduğunu söyledi.

Teklifin bazı yönlerini desteklediklerini ancak hiçbirinin sorunları çözmediğini kaydeden Kuşoğlu, düzenlemenin “seçim odaklı bir yatırım, birilerine selam” şeklinde çıkarılacağını öne sürdü.

Bu teklifin siyasi olduğunu öne süren Kuşoğlu, “Hukuk görüşmeleri vesilesiyle ilgili kurumları değerlendirebileceğimiz kimse yok” dedi. söz konusu.

Kuşoğlu, annelerini kaybeden Cevdet Yılmaz ve AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi’ye başsağlığı diledi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, kendi içinde bir bütünlüğü olmayan torba kanun tasarılarının TBMM’nin yasama kalitesini düşürdüğünü söyledi. Vatandaşın lehine olan tüm önerilerin arkasında olduklarını vurgulayan Turan, bir sorunu çözerken geniş kitleleri mağdur etmenin bu yasa tekniğiyle sistemleştirildiğini savundu.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da Cevdet Yılmaz’a başsağlığı diledi.

Yılmaz, teklifin etki analizinin paylaşılması gerektiğini ancak bunun şu anda yapılmadığını söyledi.

“Güçlerin diyalogu ve işbirliği olmadan nitelikli iş yapılamaz”

AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş, kadro dışı çalışanlar için en düşük emekli maaşı ve takım düzenlemesini içeren teklifin etki analizi bilgilerini paylaşacağını söyledi.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, kurulun son toplantısının bugün yapılacağını öngördüğünü belirterek, kanun tekliflerinin milletvekilleri tarafından yapıldığını hatırlattı. Üslup olarak bir eksiklik olmadığını belirten Öztürk, teklifin hayırlı olmasını diledi.

Komisyon Başkanı Yılmaz, daha kaliteli bir yasama ortamının oluşturulmasında tüm milletvekillerinin ortak sorumlulukları olduğuna işaret ederek, yeni sistemin kültür ve uygulamalarının oluşmasının belli bir süreç alacağını söyledi. Güçler ayrılığının güçler ayrılığı veya çatışması anlamına gelmediğini kaydeden Yılmaz, güçlerin diyaloğu ve işbirliği olmadan kaliteli iş yapılamayacağını kaydetti.

Yılmaz, önümüzdeki dönemde yeni bir Yönetmelik hazırlanması temennisinde bulunarak, tekliflerin etki analizleri ile birlikte sunulmasının değerine dikkat çekti.

Komisyona 3 binin üzerinde teklif geldiğini kaydeden Yılmaz, tekliflerin birleştirilmesi konusuna diğer komisyonlarda olduğu gibi Plan ve Bütçe Kurulunda olumlu yaklaşılmadığını söyledi. Yılmaz, tartışmaların sonunda yapılan oylamada son sözü TBMM’nin söylediğini de hatırlattı.

Artan maaşlar ne zaman hesaplara yatırılacak?

Bakan Alim ise en düşük emekli maaşlarının 7 bin 500 lira olarak nisan ayı maaşlarına yansıyacağını söyledi. Alma, bu zamdan 8.8 milyon emeklinin yararlanacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu