Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bükreş’teki basın toplantısında konuştu: (2)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin yapıcı rolüyle enerji krizi konusunda kilit bir ülke haline geldiğini, bu özelliğini insanlığın ve ihtiyacı olan ülkelerin yararına kullanmaya çalıştıklarını belirtti.

Çavuşoğlu, Bükreş’teki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının akabinde yaptığı basın toplantısında, evvel Münih Güvenlik Konferansı toplantısına katılarak Karadeniz güvenliğine dair değerlendirmelerde bulunduğunu, akabinde Aspen Enstitüsü 11. Bükreş Forumu’nda terörle mücadele ve yeni bir Avrupa güvenlik mimarisi ihtiyacı konularına değindiğini anlattı.

İsveç ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla NATO toplantısı öncesi üçlü bir toplantı gerçekleştirdiklerini de belirten Çavuşoğlu, bu toplantıda Üçlü Ahitname çerçevesinde atılan adımları değerlendiklerini kaydetti.

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye ile imzaladıkları Üçlü Ahitname ile ilgili, “Bu iki ülke (İsveç ve Finlandiya) yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için bazı adımlar attı. Atılan adımları yok saymıyoruz, ancak özellikle suçluların iadesi ve terör varlıklılarının dondurulması gibi bazı konularda henüz somut bir gelişme yok. Atılan adımlardan halkımızın ve Meclisimizin ikna olması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının birinci günkü oturumunda Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşın gündeme geldiğini ve ittifakın, Ukrayna’ya olan desteğinin yinelendiğini aktaran Çavuşoğlu, Türkiye olarak savaşın sona ermesi için diplomatik çabaların devam etmesi gerektiğini vurguladıklarını bildirdi.

Toplantının 2. oturumunda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de çıkan yangına değindiğini dile getiren Çavuşoğlu, Çin’in, Türkiye’nin daha önce bu yangına ilişkin açıklama talebine ikna edici herhangi bir izahat getiremediğini belirtti.

Çavuşoğlu, Bükreş’teki temaslarında Bosna Hersek ve Balkanların genelinde istikrarın hem NATO hem de Türkiye için hayati ehemmiyette olduğunu, bu ülkelerin Avrupa Atlantik kurumlarıyla entegrasyon perspektiflerinin canlı tutulması gerektiğini güçlü formda vurguladıklarını tabir etti.

Zirve sonrası yapılan açıklamada terör akınlarında yaşanan can kayıpları nedeniyle müttefiklerin Türkiye ile dayanışmasının vurgulandığını lisana getiren Çavuşoğlu, “Bazı müttefikler özellikle dayanışma kelimesinin ya da satırının olmaması için çaba da sarf etti ama sonuçta oy birliği ile kabul edildi. Terörizm biçim ve tezahürleriyle bu açıklamada kınanmış oldu.” dedi.

Çavuşoğlu, NATO içerisinde hiç olmadığı kadar birlik ve beraberlik olduğunu lakin birebir birlik ve beraberliğin terörle çaba konusunda da gösterilmesi gerektiğini, dün ve bugün yaptığı görüşmelerde ve toplantılarda vurguladığını kaydetti.

Bükreş’te yaptığı görüşmelerde muhataplarının Türkiye’den rastgele bir talepte bulunup bulmadığı formundaki soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Avrupa’da, tüm dünyada bir enerji krizi var. Özellikle Güneydoğu Avrupa ülkelerine Azerbaycan ve Türkmenistan gazının ulaştırılması konusunda şu anda yoğun çalışma var, temaslar var. Bu konuda da Türkiye’den takviye beklediklerini söylediler. Türkiye, yapan rolüyle, güç, petrol ve doğalgaz konusunda bir merkez olması sebebiyle güç krizinde kilit bir ülke haline geldi. Olağan biz bu özelliğimizi bilhassa insanlığın ve muhtaçlık içinde olan ülkelerin faydasına kullanmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Tahıl mutabakatının aksamadan devam etmesi Ukrayna’ya büyük bir destektir”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna’ya yaptığı yardımlara ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Türkiye’nin ikili seviyede Ukrayna’ya yaptığı yardımlar ortada. En son (Ukrayna) elektrik sıkıntısı çektikleri zaman jeneratör gönderme dahil insani yardımlarımızı devam ettiriyoruz. Bazı ülkelerin insani yardımlarının kolayca ulaştırılması konusunda da yardımcı oluyoruz. Tahıl anlaşmasının aksamadan devam etmesi Ukrayna’ya büyük bir dayanaktır. Savaş tutuklularının takası dahil itimat artırıcı adımlar konusunda gayretlerimiz devam edecek. Bizim en büyük amacımız, diplomasi kanallarını açık tutmak, savaş devam ederken bile diplomasinin işlediğini, işlediğini anlatamaya çalışıyoruz, gösteriyoruz.”

Zirve kapsamında Bükreş’te çok sayıda ikili görüşme de yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, mevkidaşlarının Türkiye’nin tahıl koridoru muahedesi başta olmak üzere bu süreçte oynadığı rol münasebetiyle teşekkürlerini ilettiği bilgisini verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşlarının, Türkiye’nin gelecekte tahıl koridoru başta olmak üzere diğer girişimlerde de rolünün devam etmesini istediklerini ve Türkiye’yi desteklediklerini lisana getirdiklerini kelamlarına ekledi.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu