Sağlık

Çukurova’dan ruhları geri getiren önemli bir hizmet

Çukurova Belediyesi sadece ilçede yaşayan vatandaşlara değil, tüm Adanalıların ruhuna dokunuyor. Uzun süredir faaliyet gösteren Manevi Danışmanlık Merkezi’nde verilen ücretsiz psikolog desteği vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Öyle ki hafta içi verilen seanslardan binlerce vatandaş hiçbir ücret ödemeden faydalanıyor.

Toplumun ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesine zemin hazırlamak, psikolojisi olumsuz etkilenen çocukların ve engellilerin hayatlarına dokunmak, ailenin ve bireyin gelişimine yardımcı olmak, günlük yaşam kalitesini yükseltmek için kolları sıvayan Çukurova Belediyesi, 3 yaşından 63 yaşına kadar her vatandaşın ruhsal sorunlarına çare olmaya çalışıyor.

Özellikle deprem felaketinin ardından artan travmaların ve ruhsal sorunların tahlili için harekete geçen Çukurova Belediyesi Tesisler Müdürlüğü, kurduğu “Psikolojik Danışmanlık Merkezi” ile ruhları onarmaya devam ediyor.

Toplumun her geçen gün artan psikolojik sorunlarına çare olmak isteyen Önder Soner Çetin ve ekibi, şimdi de belediyenin dezavantajlı çocuklar ve aileleri için hizmete açtığı Türkiye’nin örnek tesislerinden biri olan Mola Evi’nde psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarından oluşan bir ekiple manevi destek sunuyor.

Tüm görüşme ve seansların ücretsiz olduğu merkezde, 3 psikolog ve 1 sosyal hizmet uzmanından oluşan deneyimli bir ekip, sadece Çukurovalıların değil, Adana’nın dört bir yanından gelen vatandaşların dertlerini dinliyor ve analizler yapıyor. Bireysel ve grup terapilerinin ve seanslarının yapıldığı merkez, hafta içi gün boyu vatandaşlara hizmet veriyor. Her gün onlarca vatandaşa hizmet veren ve müşteri odalarıyla misafirlerini özenle ağırlayan merkez oldukça ilgi görüyor.

Oyun terapisi ve psikodrama ile psikolojik desteğe ihtiyaç duyan çocukların küçücük dünyalarına dokunmaya çalışırken, yetişkinlerin yaşadığı her türlü travma ve ruhsal sorunlara çözüm aranıyor. Aile içi iletişim sorunları, evlilik danışmanlığı, ekonomik sorunlar, sözlü veya fiziksel şiddet, arkadaş edinme, zamanı etkin kullanma, gerginlikle baş etme, öfke yönetimi, ilgi ve yetenekleri belirleme başta olmak üzere her türlü konuda manevi destek verilmektedir.

Psikolojik danışma sürecinde, bireysel ve çevresel sorunlarla baş etme becerilerinin kazanılması için bireyin duygusal ve hatta sosyal gelişimine katkı sağlayacak manevi pekiştirme çalışmaları yapılmaktadır. Manevi Danışmanlık Merkezi hakkında bilgi veren Psikolog Mukadderat Alp Fakılar, çocuk yaşlı fark etmeksizin tüm Adanalıların sorunlarını dinlediklerini, sorunlarını anlayarak yaşam kalitelerini artırmaya hizmet ettiklerini söyledi. Psikolog Mukadderat Fakılar, kadın, yaşlı, erkek, çocuk, engelli fark etmeksizin ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara manevi destek sağladıklarını belirterek, isteyen herkesin Tesisler Müdürlüğü’nü arayarak kendilerine ulaşabileceğini söyledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu