Haber

CHP, MTV’nin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

DUVAR– CHP Küme Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ikinci tahsilatını öngören yasal düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle bugün Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

ANKA’nın haberine göre Günaydın, başvurunun ardından şu açıklamayı yaptı:

DÖRDE BİRİ DEPREM MASRAFLARINA KULLANILACAK: “15 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) iptali ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ndeyiz. Söz konusu yasanın adı, biliyorsunuz, 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ekonomik kayıplarını telafi etmek için motorlu taşıtlar vergisinin bir kez daha alınmasına ilişkin bir yasaya ait.

Söz konusu kanunla 1 trilyon 119 milyar TL ek bütçe getirdiler. Ayrıca aynı gün TBMM’den geçen bir torba kanunla Cumhurbaşkanlığına 794 milyar TL ek ödenek hakkı verildi. Böylece 1.9 trilyon TL’lik bir bütçeden bahsediyoruz. Peki bu bütçenin ne kadarı vergi gelirlerine ayrılacak, 527 milyar lira olduğunu kanun ilişkisinden anlıyoruz. Bu, toplanacak paranın sadece dörtte birinin beyin sarsıntısı giderleri için kullanılacağı anlamına geliyor. Motorlu taşıtlar vergisinin buradaki yeri nedir? Ocak 2023 itibariyle Türkiye genelinde toplanan motorlu taşıtlar vergisinden elde edilen vergi geliri 37 milyar TL’dir. Şimdi bir kez daha alacaklar. Deprem bölgesinde çeşitli istisnalar var, 37 milyar lira civarında tahsilat yapılacağı düşünülüyor. Şimdi elimizi vicdanımıza koyalım ve soralım; 1.9 trilyon lira ek bütçe getiriyorsunuz. Bunun 527 milyar lirasını sadece deprem bölgesindeki harcamalara ayırıyorsunuz, motorlu taşıtlar vergisinden tahsil etmeyi düşündüğünüz para ise 30 milyar lira.

AYNI ŞEKİLDE ADALET VE HERKESİN MALİ GÜCÜNE GÖRE VERGİ KULLANMA YETKİSİ YETKİLİYLE İLGİLİ DEĞİLDİR: Rakamlardaki tutarsızlık, aslında anlatıldığı gibi tasarlanmadığını gösteriyor. Değerli arkadaşlar, bu Anayasa’ya uygun mudur? Bakmak; Hukukun üstünlüğünü, sosyal devleti, eşitlik unsurunu, adalet unsurunu, vergilemenin genelliği ve adaleti ilkesini, herkesi mali gücü oranında vergilendirme ilkesini çiğneyen bir yasa ile karşı karşıyayız. Peki, geçmişte hükümetler böyle düzenlemeler yaptı mı? Evet, 1999’da yapılan Anayasa Mahkemesi sarsıntı giderlerini uygun buldu. Ancak 2003 yılında bu yöntem ikinci kez denenince, Anayasa Mahkemesi bu girişimi “Anayasa’ya aykırı” diyerek iki kez iptal etti. Meğer AKP hükümeti bu iki iptal kararına rağmen yasayı TBMM’den geçirip yeniden yasalaştırmakta bir sakınca görmemiş. Bunun eşitlikle, adaletle, herkesin mali gücü oranında vergi kullanma yetkisiyle de söylediğimiz gibi bir ilgisi yoktur. Bu nedenle birinci unsurun birinci fıkrasının iptalini talep ediyoruz. Başka bir değerli bahis var. Biliyorsunuz vergi gelirlerinin bir kısmı mali idarelere ayrılmış durumda. Bu kanun diyor ki; ‘Bunu mali yönetimlere vermeyeceğim’; Öyleyse soralım. Zelzele bölgesinde yerel yönetimler, mali idareler, büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri, il özel idareleri misyon yapmadı mı arkadaşlar? Onlar yaptı. Deprem için para mı harcadılar? Sonra vergi ödüyorsunuz ve bu vergileri yerel yönetimin payı olarak saymıyorsunuz. Bu iki husus nedeniyle yönetmeliğin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk.

BURADA ANAYASA MAHKEMESİNDE ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZI VE HAKİMLERİMİZİ YORMAYA DEVAM EDİYORUZ: Hem kanuna aykırılık ihtimalini hem de telafisi mümkün olmayan zararlar ihtimalini gördüğümüz için bu kanunun yürütmesinin durdurulması talebimiz de oldu. Umarız; Anayasa Mahkemesi, Temmuz ayında toplanan bu vergilerden sonra Kasım ayında ikinci dilim gelmeden önce hem yürütmenin durdurulmasına hem de iptaline karar veriyor. Böylece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde ağır bir yük olmaktan çıkar. Bu bağlamda şunu söyleyelim; ‘CHP hep Anayasa Mahkemesi’ne başvurur, önünden hiç ayrılmaz’ diyorlar. Biz içeride şaka yaptık, ‘Meclis bizi yoruyor, vatandaşı yoruyor, vatandaşın aleyhine işler yapıyor. Burada Anayasa Mahkemesi’nde görev yapan arkadaşlarımızı, hakimleri yormaya devam ediyoruz. Tek amacımız var, kamu yararı. Tek hedefimiz vatandaşın ağır vergiler altında boyun eğmemesi.”

‘BÖYLE SANAL GÜNDEMİMİZ YOK’

Günaydın CHP’nin MYK toplantılarında yer almayacağına dair tezlerin sorulması üzerine; “Bu iddiaların hepsi yanlış. Sabah Cumhurbaşkanımızla birlikte bir cenazeye katıldık. Ardından Lozan Antlaşması ile ilgili Anıtkabir’i ziyaret ettik. Her zaman olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımız ile bir kez daha görüştüm. Bugün Anayasa Mahkemesi başvurumuzu buraya getirdik. Yarın Meclis açılacak, Meclis’ten sonra hep birlikte olacağız. CHP’nin bu sanal gündemlerle meşgul olmaya çalıştığının farkındayım. Bizim böyle bir sanal gündemimiz yok” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu