Haber

Bosnalı Sırp lider Dodik’ten yeni tehdit: “Bosna Hersek’teki kurumlar, bu kurumlarda ülkedeki üç etnik grup olduğu sürece işlerlik kazanabilir”

Bosna-Hersek’teki iki taraftan biri olan Sırp Cumhuriyeti Entiti Lideri Milorad Dodik, Sırplarla birlikte Hırvatları da kurumlardan çekilmeye ikna etmeye çalıştığını belirterek, “Bosna-Hersek’teki kurumlar yeter ki işlerlik kazansın. Bu kurumlarda ülkedeki üç etnik grup var.”

Bosna Hersek’teki iki taraftan biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin Başkanı Milorad Dodik, Sırp basınına önemli açıklamalarda bulundu. Dodik, uluslararası toplumun Bosna-Hersek’ten çekilmesi gerektiğini, Boşnaklarla diyaloğun ancak yabancılar olmadan mümkün olacağını söyledi. Sırp Cumhuriyeti’nin anayasal hükmü olmayan bir Bosna-Hersek’te kalmayı reddettiğini belirten Dodik, “Tüm detayları vermeyeceğim ama bir kısmını şimdi paylaşmak istiyorum. Bosna-Hersek’teki kurumlar yeter ki işlevsel olsun” Çünkü ülkedeki 3 etnik grup bu kurumlarda var: Hırvatlar, Bosna Hersek. Onları kurumlarından çekilmeye ikna etmeye çalışıyorum” dedi.

“Sırbistan Cumhuriyeti bağımsız bir devlet olabilir”

Sırpların Bosna Hersek kurumlarından çekilmesi durumunda ne olacağı sorusuna Dodik, “Sizce bu konuda çalışmıyor muyuz? Çalışıyoruz ve böyle bir karara varmaktan çok da uzakta değiliz. Test etmeyin. Bize. Size diyalog teklif ediyorum. Bizim mallarımızla oynarsanız, tüm insanlarımızı geri çekeriz. Deneyebilirsiniz ama sizin “Bütün kanun, yönetmelik ve yönetmelikler kasada. Sırp Cumhuriyeti, parlamentonun bir buçuk saatlik oturumundan sonra bağımsız bir devlet olabilir. Bizi köşeye sıkıştırma.”

ABD’nin Bosna Hersek’te sorunların nasıl çözüleceğine karar verme hakkının bulunmadığını belirten Dodik, Bosna Hersek’in sömürgeci bir devlet olduğunu iddia etti ve kendisini sömürge karşıtı bir başkaldırının lideri olarak tanımladı. Dodik, Boşnakları bu isyana katılmaya davet etti.

Bosna Hersek’te tüzel kişiler üzerindeki taşınmazların devlete mi yoksa bu taşınmazları işleten ve kullanan yarı özerk yerel yönetimler olan birimlere mi ait olduğu sorunu uzun süredir gündemde. Sırp siyasetçiler, taşınmazların taraflara Dayton Barış Anlaşması ile verildiğini savunuyor. Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi ilgili kararlarında kamuya ait taşınmazların kullanım hakkının tüzel kişiye, mülkiyet hakkının ise devlete ait olduğuna hükmetmiştir.

Taşınmaz malları kuruluşun mülkiyeti olarak kaydeden Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi yasası daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bosnalı Sırp taraf meclisi seçimlerden sonra emsal bir maddeyi yeniden kabul etti. Bu mülkiyet yasası, 2 Mart’ta Anayasa Mahkemesi tarafından geçici olarak yürürlükten kaldırıldı.

Dodik daha önce yaptığı açıklamada, “Sırp Cumhuriyeti’nden taşınmazlar alınırsa” tarafın bir gecede Bosna-Hersek’ten bağımsızlığını ilan edeceğini iddia etmişti. – SARAYBOSNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu