Haber

Bodrum Belediyesi Gıda Bankacılığı Sistemi Projesini Hayata Geçirdi

Bodrum Belediyesi, gıda israfını önleme çalışmaları kapsamında Gıda Bankacılığı Sistemi Projesi’ni hayata geçirdi.

Bodrum Belediyesi ile Bodrum Sosyal Yardımlaşma Derneği arasında Ocak 2022’de imzalanan iş birliği protokolü ile başlayan Gıda Bankası Sistemi Projesi, Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi.

Bodrum Belediyesi, Gıda Bankacılığı kapsamında 2023 yılının ilk 6 ayında 13 mahallede toplam 1.750 haneye gıda takviyesi yaptı. Ekipler, belediyeye ait İhtiyaç Fazlası Portalı üzerinden bağışları takip ediyor, kabul ediyor ve onaylıyor. Proje kapsamında sağlık açısından herhangi bir tehlike oluşturmayan, son kullanma tarihi geçmemiş, ambalaj ve etiket hataları nedeniyle satılamayan eserler uygun şekilde paketlenerek Herodot Kültür Merkezi’nin soğuk hava depolarında muhafaza edilmektedir. Sosyal Hizmetler Birimi ekipleri tarafından dar gelirli ailelerin tespiti için ev ziyaretleri ve gelir tespit görüşmeleri yapıldıktan sonra, tespit edilen aileler açıklanmadan ürün dağıtımı yapılıyor.

AHBAP Derneği ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan 1.000 adet gıda kolisi, 300 adet kırtasiye ve gıda çeki gibi değerli bağışlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Geçtiğimiz günlerde bir hayırsever tarafından derneğe 280 adet gıda kolisi ulaştırıldı. Kış aylarında üreticilerin elinde kalan ve satılamayan 2 ton mandalina, Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından satın alınarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Gıda Bankacılığı kapsamında alınan yardım ve bağışlar da deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Gıda Bankacılığının hem çevresel ve ekonomik kalkınma hem de toplumsal dayanışma açısından önemine değinen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, proje hakkında şunları söyledi:

“Bodrum Belediyesi olarak israfın önlenmesi, toplumsal dayanışmanın artması ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşabilmek adına Gıda Bankacılığı Sistemi Projesini hayata geçirdik. Talep edilen işlerin hızlı bir şekilde yapılabilmesi ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için Gıda Bankacılığı bizim için değerlidir. .Gıda Bankacılığı grup arkadaşlarımdan biri, özverili işine devam edecek.”

sogutluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu