Haber

Bir kiloluk bombayı o vermiş! Kadın teröristle bağlantısı çözüldü, polis her yerde arıyor

KAÇARKEN BİNDİĞİ TAKSİNİN SÜRÜCÜSÜNÜN SÖZÜ ALINDI

Saldırının akabinde bin 200 farklı güvenlik kamera imgesinden oluşan yüzlerce saatlik kayıtlar didik didik inceleyen Terörle Uğraş ve istihbarat üniteleri, birinci olarak bayan teröristin akının akabinde kaçmak için “müşteri” kılığında bindiği taksiyi buldu. Taksi şoförü tabirinin alınması için gece saatlerinde İstanbul Terörle Gayret Şubesine getirilirken, ticari taksi ise emniyet üniteleri tarafından incelemeye alındı.

KARI-KOCA KILIĞINDA ÜLKEYE GİRDİLER

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren Suriye asıllı bayan teröristin, evvel Esenler’de bir eve gittiği, buradan yanına bir miktar altın ve para aldıktan sonra Küçükçekmece’de öbür bir adrese giriş yaptığı saptandı. Yaklaşık 4 ay evvel beraberindeki örgüt üyesi B. isimli terörist ile ‘karı-koca’ kılığında geldikleri İstanbul’da, Suriye Kobani bölgesindeki PYD/YPG mensubu H. adlı bir örgüt yöneticisinin talimatıyla Esenler’de bir dokuma atölyesinde işe girdikleri öğrenildi.

1 KİLOLUK PATLAYICIYI VERİP İSTİKLAL’E GÖNDERMİŞ

EYLEM SONRASI 4 AYDIR YANLARINDA KALDIĞI AİLENİN YANINA GİTTİ

Burada eylemin gerçekleştirileceği noktaya patlayıcı dolu paketi bırakan kadın terörist, olaydan sonra ‘müşteri’ kılığında bindiği ticari taksiyle önce Esenler’de kendilerine yardım ve yataklık eden ve 4 aydır yanlarında kalan ailenin konutuna girdi. Yaklaşık bir saat sonra konuttan bir ölçü altın ve para alan terörist, Küçükçekmece’de bir eve saklandı. İlk olarak Edirne’ye, oradan da Yunanistan’a gitmek için fırsat kollayan Ahlam Albashir adlı Suriyeli terörist, gece saat 02.50’de güvenlik güçlerince Küçükçekmece’de düzenlenen eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı.

YUNANİSTAN’A KAÇMA TALİMATI

KAÇABİLSELERDİ YUNANİSTANDA İNFAZ EDİLECEKLERDİ

Saldırının örgütsel kodlarını deşifre eden emniyet ve istihbarat üniteleri, harekete ait yürütülen soruşturmayı çok istikametli olarak sürdürüyor. Kanlı atağa dair soruşturma devam ederken, aksiyonu gerçekleştiren bayan terörist ile beraberindeki B. isimli erkek teröriste Suriye’deki PKK/YPG yönetiminden eylemden sonra Türkiye’yi terk etmeleri talimatı verildi. Kobani’de soyadı açıklanmayan H. adlı bir PKK/YPG sorumlusu tarafından verilen emirde, saldırıdan hemen sonra Edirne’den Yunanistan’a geçmeleri istendi. İstihbarat birimlerine göre teröristler ülkeyi terk edip kaçabilselerdi Yunanistan’da infaz edilerek akının tüm kontakları koparılacaktı.

‘KOCA’ KILIĞINDAKİ ERKEK TERÖRİST HER YERDE ARANIYOR

Dün meydana gelen terör atağında kullanılan patlayıcının TNT tipi bomba çeşidi patlayıcı kullanıldığı öğrenilirken, bölücü terör örgütü PKK/PYD ilişkili olduğu anlaşılan hücre üyesinin, Türkiye’deki tüm bağlantıları mercek altına alındı. Ayn El-Arab (Kobani) bölgesinden eylem talimatı alarak Türkiye’ye giriş yapan Ahlam Albashir isimli terörist, sorgusunda, PKK/PYD tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirilip Türkiye’ye gönderildiğini itiraf etti. Failin ifadeleri doğrultusunda Edirne’den Yunanistan’a kaçmaya çalışan B. isimli teröristin yakalanması için çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu