Haber

Almanya’dan 500’den fazla depremzede için vize: Gerekli belgeler nelerdir?

Almanya’nın Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen 500’den fazla kişiye vize verdiği açıklandı. Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Alman yayın ağı RND’ye yaptığı açıklamada, Cuma günü itibarıyla Almanya’da 90 güne kadar kalış sağlayan 429 Schengen vizesi ve aile birleşimi çerçevesinde 99 vize verildiğini duyurdu. RND’ye konuşan sözcü, vizelerin büyük çoğunluğunun Suriye vatandaşlarına verildiğini söyledi.

Almanya, vize başvurusunu kolaylaştırmak için deprem bölgesindeki depremzedelerin başvurularının kabul edildiği vize otobüsü uygulamasını başlattı. Bu başvurunun ardından günde yaklaşık 100 vize verildiği açıklandı.

UYGULAMA GEREKSİNİMLERİ

Almanya’nın vize uygulaması çerçevesinde depremden etkilenen, evini kaybeden ya da tedaviye ihtiyacı olan kişiler hızlandırılmış bir süreçte vize alarak Almanya’daki yakınlarının yanına gidebiliyor. Hızlandırılmış depremzede vizesi için gerekli evraklar şu şekildedir:

– Doldurulmuş vize başvuru formu

– Geçerli pasaport (geçici pasaport da kabul edilmektedir)

– Almanya’da kaldığınız süre boyunca geçerli sağlık sigortası

– Biyometrik fotoğraf

– Depremden etkilenen bölgede ikamet ettiğinizi gösteren tarihi yerleşim bilgi raporu

– Davet eden kişi ile Almanya’daki akrabalık derecesini gösteren kimlik kayıt örneği ve beyanı

– Sarsıntının neden olduğu durumu kısaca özetleyen bir makale

– Almanya’dan davet eden tarafından verilen taahhüt

Taahhütname veya halk arasında bilinen adıyla davet, Almanya vize başvurusu için istenen en değerli belgedir ve davetliler hızlandırılmış vize sürecinden sadece depremzedelerin 1. ve 2. derece yakınlarını getirmek için yararlanabilmektedir. Davetlinin her zaman daimi ikametgahı veya Alman vatandaşı olması gerektiği kuralı da aranır. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu