Haber

Almanya Başbakanı Scholz: “Hedef iki devletli çözüm olmalı”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “Mevcut çatışmalar Ortadoğu’da uzun vadeli perspektiflere acil ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Hedef iki devletli çözüm olmalıdır.” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenledi. Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ikili görüşmenin önemine vurgu yaparak, “İkimiz de dünyadaki krizlerden kaygılıyız. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından tüm dünyada olumsuz sonuçları oldu. Rusya’nın bu saldırganlığa son vermesi gerektiği konusunda hemfikiriz.” “

Scholz, Ukrayna’daki tahılın dünyaya dağıtımında Türkiye’nin önemli bir rol oynadığını belirterek, “Bu konudaki çabalarından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ediyorum.”

İsrail-Filistin çatışmasına da değinen Scholz, Hamas’ı şiddetle kınadıklarını belirterek, “Yakın zamanda daha fazla gerilimi nasıl önleyebileceğimizi konuşacağız.”

“Gazze’de sivillerin durumu sorunlu”

“Her can eşit değere sahiptir. Gazze’deki sivillerin durumu sorunludur.” diyen Scholz, “Mevcut çatışmalar Ortadoğu’da uzun vadeli perspektiflere acil ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Hedef iki devletli çözüm olmalıdır.”

Scholz, “Ülkemizde ister siyasi, ister dini, ister sağdan, ister soldan gelsin antisemitizme yer yoktur. Aynı zamanda Almanya’da 5 milyon Müslümanı yerinden etmek isteyenlere de karşı çıkıyoruz. “

Scholz, “Sayın Başkan, çatışma konusunda çok farklı görüşlere sahip olduğumuz bir sır değil. Konuşmalarımız tam da bu yüzden değerli, özellikle zor anlarda kendi aramızda en iyi sohbete ihtiyacımız var.”

İki ülke arasındaki iyi ilişkilere de değinen Scholz, “Almanya ve Türkiye vatandaşları birçok yönden birbirine bağlı.” dedi. – BERLİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu