Haber

ABD, İran destekli gruplara hava saldırısı düzenledi

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Suriye ve Irak’taki ABD askeri üslerine yönelik saldırılara yanıt olarak ABD ordusunun, Suriye’de İran Devrim Muhafızları ve orduya bağlı grupların kullandığı tesislere 2 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 38 gündür devam ediyor. İsrail’in saldırılarının en büyük destekçisi ABD olup, Suriye ve Irak’taki üsleri İran destekli gruplar tarafından saldırıya uğruyor. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün yaptığı açıklamada, ABD ordusunun Suriye ve Irak’taki ABD askeri üslerine yönelik baskınlara tepki olarak, Suriye’de İran Devrim Muhafızları ve orduya bağlı grupların kullandığı tesislere 2 hava saldırısı düzenlediğini açıklamıştı.

Austin, saldırıların Irak sınırına yakın Al Bukamal kenti yakınlarındaki bir eğitim tesisi ile Deyrizor şehrinin Mayadin kasabası yakınındaki bir sığınakta gerçekleştirildiğini belirterek, “Cumhurbaşkanı (Joe Biden) ABD’li işçilerin güvenliğinden daha önemli bir önceliğe sahip değil ve bunu açıkça belirtmek istedi: “ABD kendisini, işçilerini ve çıkarlarını savunacak” dedi.

7 Ekim’den bu yana, İran destekli güçlerin Irak ve Suriye’de ABD liderliğindeki koalisyon güçlerine yönelik düzenlediği en az 40 saldırıda en az 45 ABD askeri yaralandı. Öte yandan ABD’nin Suriye’de 900, Irak’ta ise 2 bin 500 askeri bulunuyor. -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu